Příspěvek předsedkyně SBN H. Ducháčové

10.06.2021 17:20

Milí členové a příznivci Společnosti Boženy Němcové,

vynucená přestávka v naší činnosti byla dlouhá, trvala jeden rok a tři měsíce. Jelikož jsme se tak dlouho neviděli, myslím si, že přivítáte možnost se opět setkat a popovídat si. Výbor SBN se sešel již dvakrát a připravujeme pro vás členskou schůzi, na kterou dostanete pozvánku. Sledujeme rozvolňující se situaci a možnost kulturních akcí v našem městě.

Někteří členové výboru využili pozvání do Muzea Boženy Němcové na několik nově instalovaných výstav, které bych vám chtěla doporučit. Dole ve výstavní síni je výstava s názvem „Ach, ty ženy“, která mapuje soukromý život žen na konci 19.století a počátkem 20.století. Obsahuje ukázky módy, vzdělávání, emancipace, úlohu ženy v domácnosti a v neposlední řadě informace o početí, porodu, novomanželské noci apod.

Další výstava je věnována 90. výročí 1. českého literárního muzea v České Skalici.

Poslední výstava, na kterou jsem se velmi těšila, je nazvaná „ Antonín Moskalyk – známý, neznámý“. Je sestavena z poznatků o životě a tvorbě režiséra Babičky a mnoha dalších děl. Na výstavě spolupracovala jeho dcera, úspěšná režisérka Pavlína.

Velice mne dojal zaznamenaný rozhovor s režisérem, v kterém na závěr svého života vzpomíná na krásné, ale i nelehké chvíle. Tato výstava mne vrátila do období mého mládí, kdy jsem se aktivně zúčastnila natáčení filmu Babička jako komparsistka a asistovala jsem při vyhledávání postav do komparsu.

Doporučuji vám všem jít se do muzea podívat nejen na výstavy, které jsou už přístupné, ale i na ty, které se teprve připravují např. válka 1866 a zároveň na novou, moderní a působivou expozici o Boženě Němcové.

Musím pochválit stávající personál Muzea Boženy Němcové za veškerou činnost, kterou vykonávají se zápalem a nadšením, což se zobrazuje na působivém výsledku. Opravdu je za nimi vidět spoustu práce, kterou dovedu ocenit. Jděte se podívat, opravdu to stojí za to.

V přípravné fázi jsou v měsíci září jiřinkové oslavy, v jejichž rámci se budou konat (pokud to situace dovolí) doprovodné akce: koncerty na tvrzi, výstava Babiček apod.

Přeji vám příjemné, klidné, kulturní léto. Helena Ducháčová

Kontakt

Společnost Boženy Němcové Česká Skalice, z.s. Helena Ducháčová
Družstevní 849
Česká Skalice
55203

Sídlo společnosti:
Husovo náměstí 20
Česká Skalice
55203
603232579 helena.duchacova@seznam.cz